Питания
ПИТАНЕ от Живко Канев — общински координатор на ПП „Има такъв народ“
31.07.2023


УВАЖАЕМИ Г-Н ДИМИТРОВ,

Път 1-6 Карнобат-Айтос-Бургас от км 449+012 от град Карнобат-КПП до км 485+704 квартал Ветрен е първокласен път от републиканската пътна мрежа в област Бургас, осъществяващ транспортна връзка с общините Карнобат, Сунгурларе, Айтос, Руен и Бургас. Този път е и основен алтернативен обходен маршрут на Автомагистрала „Тракия" в участъка от Карнобат до Бургас. Ежедневно по този път преминават стотици автомобили  леки и товарни, пресичат най-оживеното кръстовище на Карнобат, водещо към Градски парк - място, към което целодневно има поток от майки и деца, като и възрастни хора. От двете страни на бул. ”Москва” са разположени десетки жилищни блокове и къщи, професионална гимназия, детска градина, болница, хотелски комплекс и градските гробища.

Преди повече от година общинската структура на „Има такъв народ“ в Карнобат организира 24-часово видеонаблюдение на ул. „Москва“ - част от път 1-6 Карнобат-Айтос-Бургас. Резултатите бяха стряскащи отчетени бяха над 2000 преминали тежкотоварни автомобила за едно денонощие. Наблюдението продължава и към този момент, като огромния трафик, високите нива на шум, опасността от пътни инциденти и замърсяването на въздуха продължават.

Уважаеми господин Димитров, измина повече от година, откакто отправихме този въпрос до тогавашния министър на регионалното развитие г-н Гроздан Караджов. Беше ни отговорено, че се търсят варианти за съвместна работа между Община Карнобат и Агенция „Пътна инфраструктура", включително по програма „Развитие на регионите” 2021-2027, която към онзи момент не беше отворена за кандидатстване. Министър Караджов потвърди, че обходния път на гр. Карнобат е необходим и АПИ предприема необходимите действия това да стане факт. И към настоящия момент обаче няма информация за предприети конкретни стъпки по реализацията на този жизненоважен за града ни проект.

В контекста на поредния трагичен инцидент от преди няколко седмици в Айтос, въпросът с изнасянето на тежкотоварния трафик от Айтос и Карнобат е все по-належащ.

В тази връзка, на основание чл.61, ал.З от ПРАВИЛНИК за организацията и дейността на Общински съвет - Карнобат, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, моля следните въпроси да бъдат включени в дневния ред за следващото заседание на ОбС - Карнобат и да получим писмен отговор:

  • Предвижда ли се изграждане на обходни пътища край гр. Карнобат, с които транзитния трафик да се изнесе от града?
  • Какви действия са предприети до момента?
Кога е възможно да започне проектирането и изграждането на обхода?


ОТГОВОР: ГЕОРГИ ДИМИТРОВ – Кмет на общината

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КАНЕВ,

Във връзка с постъпило в община Карнобат Ваше питане с вх.№91-00-112/12.07.2023 г. относно възможностите за проектиране и изграждане на обходен път край град Карнобат, на основание чл.28, ал.3 от ЗМСМА, във връзка с чл.80, ал.1 от Правилника  за организацията и дейността на Общински съвет - Карнобат, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, отговарям следното:

Път І-6 Карнобат – Айтос Бургас от км 449+012 от КПП на град Карнобат до км 485+704 – квартал „Ветрен“, град Бургас е първокласен път от републиканската пътна мрежа, който осъществява транспортната връзка между общините Карнобат, Сунгурларе, Айтос, Руен и Бургас.

Към настоящия момент градът ни се обхожда от западната част, но за голяма част от автомобилите и камионите навигационните системи ги превеждат през южната част, през града, където наклонът е не малък и предпоставка за произшествия. Другата част от движението преминава през посочения по-горе републикански път І-6 в границите на града /ул. „Москва“/, където натовареността е изключително голяма. Този път разделя жилищната от индустриалната част на града, в близост е пешеходната зона, стадионът, паркът, редица предприятия и търговски обекти, голямо училище, детска градина, множество къщи и блокове, болница, хотели, Гробищен парк, като интензивното движение по него предполага сериозна опасност от произшествия. Освен риск от пътни инциденти, натовареността на този път води до повишаване нивата на вредни емисии от изгорели газове и високи нива на шум. От друга страна, интензивното движение доведе до силно амортизирана и износена настилка с пукнатини и неравности, множество деформации, пропаднали участъци, които също създават предпоставки за злополуки. 

Факт е, че за разрешаването на тези проблеми обходен път е и необходим, и належащ.

Факт е и, че община Карнобат инициира процедура за изграждане на обходен път преди около 12 години, като във времето многократно съм поставял този въпрос на дневен ред пред представители на държавата, в лицето на министри и депутати. Последно, в края на 2021 година внесох докладна записка в Общински-съвет Карнобат, където отново настоях за разглеждане този въпрос, като общинският съвет подкрепи идеята и даде съгласие за изграждане на обходен път на град Карнобат.

Факт е, че правомощията на местната власт в мое лице и в лицето на общинския съвет, са до тук. Ние имаме само правомощието да инициираме, да настояваме, а както знаете, за да се реализира тази инициатива е необходима подкрепа и съдействие от държавата, МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“.

Както правилно сочите в питането си, преди повече от година този въпрос бе поставен пред тогавашния министър на регионалното развитие – Гроздан Караджов, министър от правителството на Кирил Петков и представител на ПП „Има такъв народ“. До настоящият момент обаче, конкретни предложения и инициативи няма.

Предвид на изложеното, въпросите, които поставянето в питането и свързани със започване на проектиране и изграждане на обходен път край град Карнобат, не са от компетентността на община Карнобат, а са изцяло правомощия на държавната власт.

Потърсете в сайта