Питания
ПИТАНЕ от Мирослав Славов Спасов – общински съветник от Коалиция „БСП за България“
12.09.2023

Относно:  Озеленяване на градските пространства.

Уважаеми г-н Димитров,

Въпросът ми към Вас е следствие от среща с жители на гр. Карнобат. Той е свързан с озеленяването, обгрижването и засаждането на дървета на територията на гр. Карнобат. На фона на поредни дни с топлинни рекорди – не само у нас, но и по света, градските дървета са недостатъчно оценявани и обгрижвани, въпреки че могат значително да подобрят живота на гражданите. Известно е, че един от най-бюджетните методи за намаляване на прегряването в градовете е да се увеличи покритието с дървета. Дърветата в градска среда намаляват разходите за охлаждане на сградите, съхраняват въглерод, пречистват въздуха, намаляват замърсяването от прах и спомагат за преодоляване на алергични реакции. Също така наличието им силно въздейства върху качеството на живот заради поддържане на градското биоразнообразие и естетическата им функция. На фона на това в гр. Карнобат, много често след извършване на ремонтни дейности и подмяна на тротоарни настилки, дърветата се изкореняват или по време на ремонта не се предвижда засяване с нови такива. Давам пример с няколко улици – „Стефана Чамурова”, „Ганчо Хардалов”, „Стара планина”, „Антон Иванов”, „Тракия”, „Клисура”, но те са много повече от това. Наред с това не бива да се отрича и факта, че определени участъци и улици в града, като „Граф Игнатиев”, например са приятно озеленени с грижа и мисъл за бъдещето. Във връзка с гореизложеното, моля да ми отговорите на следните въпроси:

  1. Какви са разходите за озеленяване и засаждане на дървета в гр. Карнобат, съответно за 2020, 2021, 2022 години? Какъв разход за това е предвиден за 2023 година?
  2. Предвижда ли се засаждане на градски дървета на вече ремонтирани тротоарни площи?
  3. Как гледате на идеята за изготвяне на Стратегия за озеленяването и дърветата в община Карнобат?

Съгласно Правилника за организацията и дейността на Общински съвет – Карнобат, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, заявявам желанието си да ми бъде отговорено писмено.

Предварително Благодаря за получените отговори!


ОТГОВОР: ГЕОРГИ ДИМИТРОВ – Кмет на общината

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СПАСОВ,

Във връзка с Ваше питане до Общински съвет – гр.Карнобат с вх. № 834/20.07.2023г. Ви предоставяме следната информация:

 

Съгласно Наредба № 3 за опазване на обществения ред и чистотата на територията на община Карнобат (Приета с Решение №51 от 27.05.2004 г. на Общински съвет-Карнобат), на терени общинска собственост - улици, градини, паркове, се забранява изваждането, чупенето и отсичането на цветя, храсти, дървета или клони от тях.

Кастрене и отсичане на дървета и храсти, независимо от собствеността им, на територията на община Карнобат, се допуска след доказана необходимост и съгласно нормативните документи. За дървета в частни имоти е необходимо да се подаде заявление от страна на собственика. Извършва се проверка от служители на Община Карнобат и след доказана необходимост за отсичане се издава писмено разрешение от Кмета на Общината.

Съгласно нормативната уредба на Република България, общинската дълготрайна декоративна растителност, както дървета и храсти в частни имоти могат да се преместват, отсичат или изкореняват въз основа на писмено разрешение от Кмета на Общината в следните случаи:

  • във връзка със строителство на сгради, съоръжения, пътища и други обекти на техническата инфраструктура;
  • при реконструкция на съществуващата растителност по утвърдени проекти;
  • при наличие на изсъхнали и болни дървета, и храсти, издънкова и самонастанена растителност, особено в основи на сгради и съоръжения, както и дървета, застрашаващи сигурността на гражданите, безопасността на движението, сградите, съоръженията и инженерната инфраструктура;
  • във връзка с премахване на последиците от природни бедствия и производствени аварии.

В гр.Карнобат, част от тротоарите са тесни и в обхвата им преминават много подземни комуникации, които не позволяват засаждане на дървета. Също така, електрозахранването в града, в по-голямата си част, е въздушно и не е препоръчително да се засаждат дървета под електрическите проводници.

През последните няколко години в града са засадени дървета в градски парк, в централната част на града, в междублокови пространства и площади, както и на ремонтирани тротоарни площи, където не преминават в близост подземни комуникации и няма въздушни ел. проводници. Озеленителни мероприятия се предвиждат и извършват всяка година.

         Разходите за озеленяване и засаждане на дървета и поддръжка на озеленените площи за последните години са следните:

  • за 2020 г. са 75 757,88 лв.;
  • за 2021 г. са 193 754,63 лв.;
  • за 2022 г. са 200 558,86 лв.;
  • за 2023 г., към месец юли разходите са 145 562,83 лв. През есенния период предстои закупуване и засаждане на дървета в междублоковите пространства в кв.„Възраждане“, гр.Карнобат за около 8 000,00 лв.

През месец април 2023 г. бяха предоставени безвъзмездно 20 броя декоративни дървета и храсти от Държавно горско стопанство гр.Карнобат, които бяха засадени в градски парк.

Относно идеята Ви за изготвяне на Стратегия за озеленяването и дърветата в община Карнобат, общинска администрация е отворена за идеи и предложения.

 

Потърсете в сайта