Питания
ПИТАНЕ от инж. Драгомир Чолаков, общински съветник от коалиция БСП за България
09.11.2020
ОТНОСНО: ЗАДЪЛБОЧАВАЩАТА СЕ ВОДНА КРИЗА В ОБЩИНА КАРНОБАТ
Уважаеми г-н кмете, във връзка с широкия обществен интерес, относно задълбочаващата се водна криза в община Карнобат, ние общинските съветници от Коалиция БСП за България, искаме да Ви зададем няколко въпроса :
1.Колко населени места от общината се водоснабдяват от язовир "Камчия"?
2.Колко от тях имат в резерв собствени водоизточници и какво е тяхното техническо и биохимично състояние ?
3.Каква е техническата готовност на ръководството на общината и ресорните служби, при спирането на водоподаването от язовир "Камчия" да преминат към водоподаване от резервните водоизточници и какъв дебит могат да осигурят те, за различните населени места от общината?
4.Кой и защо разпореди събарянето на помпената станция на с.Соколово, водоизточник "Белите кайнаци", с дебит 4,5 литра в секунда, в ситуация на недостиг на вода и опасност от воден режим?
5.Предвидени ли са средства за ремонт на резервоара на "Сладката вода" в с.Соколово, за който има подаден сигнал, че е компрометиран и не отговаря на условията за питейна вода, тъй като има свободен достъп до него на хора и животни и създава опасност за здравето на голям брой от населението на града и общината?
Моля, да ни бъде отговорено устно, в законоустановения срок.

ОТГОВОР на Георги Димитров, Кмет на община Карнобат
Уважаеми г-н Чолаков, една част от въпросите ви касаят ръководствата на ВиК-Бургас и на Регионалната здравна инспекция, която следи за качеството на питейната вода. "ВиК" ЕАД Бургас осъществява своите дейности в четиринайсет експлоатационни района, в обхвата на област Бургас. Собствеността на водопреносната мрежа на територията на община Карнобат е предадена за стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК дружеството.
От язовир "Камчия" се водоснабдяват, освен град Карнобат и населените места: Зимен, Глумче, Кликач, Драгово, Соколово, Хаджиите, Козаре, Сигмен и Невестино, като има и местни водоизточници. Останалите села се водоснабдяват за питейни нужди от местни източници, като на места, особено през летните месеци, дебитът значително намалява. В тази връзка, това лято, се наложи да въведем режим в 12 населени места. Сега, когато се прибра продукция от градините, дебитът се възстанови и водният режим отпадна, защото спря поливането на продукцията в дворовете с питейна вода. През последните месеци, в проблемните райони, ВиК предприе действия, във връзка с осигуряване на по-висок дебит. През изтичащата 2020 г. инвестициите на ВиК Бургас, на територията на общината надхвърлят сумата от 498 хил.лв. Много са малко общините в областта, в които има инвестиран такъв сериозен ресурс. С изключение на Бургас, ние сме следващите, където от дружеството са направили такива капиталови разходи за съоръжения и строителни работи. В някои населени места има резервни водоизточници, които могат да се ползват при нужда.
Относно водната криза- не смея да кажа, че е преодоляна, защото в язовир "Камчия" обемът е около 40 мил.куб.м. По мнението на специалисти той ще издържи до към края на май месец, ако няма дъждовна есен и зима със сняг.
По отношения на "Сладката вода"- каптажът не е общинска собственост. Хората са свикнали да си пълнят вода за питейни нужди от там, защото водата е с определено количество минерализация. Водата е минерализирана, но изследванията, които правят от РЗИ показват, че в нея през пролетния сезон има повишена концентрация на ешерихия коли. А през зимата, като паднат големите дъждове, тя излиза мътна. През последните две години се налага да слагаме табела, че водата не е годна за пиене. Помпената станция, за която питате е изведена от експлоатация. За това, че е разрушена, сигнал получих от вас. Ще потърся отговорност от кмета на населеното място. Община Карнобат не е разрешавала събарянето й.
Потърсете в сайта