Питания
ПИТАНЕ от Драгомир Вълчев, общински съветник от ГЕРБ
09.11.2020
ОТНОСНО: Възстановяване на Природонаучен музей в град Карнобат
Уважаеми г-н Димитров, преди 40 г. на територията на "Дядо Димчов" баир е започнат строежа на сградата, в която се разполага Природонаучната колекция. След изграждането й в нея са експонирани препарирани животни и хербаризирани растения, представляващи природонаучна сбирка. Всички експонати са дарения от Горско стопанство - Карнобат, Ловно-рибарско дружество - Карнобат, училища от града, природолюбители и др.
В този вид сбирката е била част от предприятие "Паркове и градини" и просъществува до 1992 г.
С решение на сесия на Общинския съвет - Карнобат Протокол №7 от 11.09.1992 г. сградата, в която се помещава природонаучната колекция, се предоставя на Историческия музей за разкриване на природонаучна експозиция. На заседание /след предложение от Община Карнобат за разкриване на отдел "Природа" в структурата на Исторически музей град Карнобат/, проведено на 2.12.1992 г. Колегиумът на Министерството на културата взема решение за включването на отдел "Природа" в структурата на Историческия музей - Карнобат, на базата на съществуващата в града природонаучна колекция.
Природонаучният музей е разположен в сграда с площ 276 м2, собственост на община Карнобат. Колекцията е разположена в 5 зали, 50 витрини, оборудвани с осветление. В колекцията са представени насекоми, риби, земноводни, влечуги, птици, бозайници, растения, минерали и вкаменелости.
Въпросите ми са следните:
Какво наложи през ноември 2012 година експонатите да бъдат изнесени от музея?
Къде се съхраняват експонатите и какво е тяхното състояние в момента?
Какво наложи стабилната сграда на Природонаучния музей да бъде съборена през 2019 година?
Планира ли община Карнобат да възстанови Природонаучния музей в друга, подходяща сграда /например в сградата на бившата Дирекция "Хуманитарни дейности"/ и кога ?
Моля да ми бъде отговорено устно.

ОТГОВОР на Георги Димитров - Кмет на община Карнобат
Уважаеми г-н Вълчев, уважаеми дами и господа общински съветници. В питането и фактологията около него, 99% от информацията е вярна, единствено има разминаване по отношение собствеността на сградата, която не е общинска собственост, а държавна.
През годините Природонаучният музей стана обект на непрекъснати набези от страна на лица, които не проявяваха интерес към експонатите, а към желязото и строителни материали от сградата. Нямаше как, в този период, да сложим охрана на всеки един обект, общинска собственост. С цел запазване и съхранение, всички експонати бяха изведени от помещенията на музея и в момента се съхраняват на три места. Периодично, част от експонати се вадят и се предоставят на училища, във връзка с техния учебен процес. Обсъждали сме идеята за възстановяване на Природонаучния музей. Нужни са около 300 кв. разгъната площ, на един етаж, защото такива са изискванията, лека конструкция. Едно от удачните места е Градски парк, територията между басейна и сега създадения зоокът.
Потърсете в сайта