Питания
ПИТАНЕ от Драгомир Вълчев, общински съветник от ГЕРБ
09.11.2020
ОТНОСНО: Отразяване на откритите заседания на Общински съвет - Карнобат
Уважаеми г-н Ченешев, съгласно Правилника за организацията и дейността на Общински съвет - Карнобат, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация, влязъл в сила от 16.12.2019 г. е предвидено публично отразяване на работата на Общинския съвет.
В чл.68 т.3 е записано:" Откритите заседания на общинския съвет се излъчват по електронен път в реално време на интернет страницата на община Карнобат или на Общинския съвет", а в чл. 90 т.1 "Заседанията на Общинския съвет се видеозаснемат и звукозаписват и записите се съхраняват 12 месеца. Видеозаписите се публикуват на интернет страницата на Община Карнобат или на Общинския съвет и се съхраняват там до следващото заседание на съвета".
Въпросът ми е следния: Кога ще започнат да се спазват изискванията на този Правилник за публично отразяване на работата на Общински съвет - Карнобат.
Моля да ми бъде отговорено устно.

ОТГОВОР на Теодор Ченешев, Председател на Общински съвет Карнобат
Уважаеми г - н Вълчев, преди да започна по същество моето изложение - отговор на Вашето питане, искам да кажа, че изискванията от Правилника, които цитирате, не се спазват не заради безотговорност или пък умишлено, а по обективни причини, които сега ще представя. Оказа се, че това не е толкова просто и лесно. Преди години този проблем не съществуваше. Колеги, които са били общински съветници и през предишни мандати, помнят, че тогава имаше Общински информационен център. Това позволяваше заседанията да се излъчват директно по кабелното радио и на запис в програмата на ефирната телевизия. На живо предаваше и една от частните кабелни телевизии.
Имайки предвид записаното в чл.68, т.3 на нашия Правилник, своевременно поканих различни специалисти, които да дадат конкретни професионални съвети за излъчването на сесиите по електронен път и в реално време на интернет страницата на Общинския съвет. След проведените консултации, споделените мнения и направените коментари, се стигна до извода, че на този етап плануваното не може да се реализира със собствени сили. Има се предвид материална база, технологични и технически възможности, специфична и скъпоструваща техника, човешки ресурси, финансово обезпечаване.
Тук ще вметна, че звучи несериозно, ако някой си мисли, че това начинание може да се осъществи с мобилен телефон или с охранителни камери. Единственият реален вариант да се изпълни записаното в Правилника е да се ангажира специализирана фирма за видео стрийминг, с която, след задължителна конкурсна процедура, да се сключи договор за онлайн излъчване. Но остава въпросът - ще има ли реципрочност между вложените финансови средства и обществения ефект от директното излъчване по този начин?
Потърсете в сайта